Faydalı Bilgiler

İlk Kez Spor Salonuna Gideceklere Tavsiyeler

Yazar SporTR

İlk Kez Spor Salonuna Gideceklere Tavsiyeler. Spor salonları, bireylerin çeşitli egzersizler yapmasını ve sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürmesini olanaklı hale getirmektedir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen pek çok kimse, spor salonuna başlamak ve bir plan çerçevesinde zayıflamak ister. Fazla kilolarından kurtulmak ya da ideal kiloda olmasına rağmen vücudunu biçimlendirmek isteyen kişilerin uğrak yeri olan spor salonları, farklı spor türlerine ev sahipliği yaptığı için bireyler spor salonlarında vücudunun istedikleri bölgesini çalıştırabilmektedir.

İlk Kez Spor Salonuna Gideceklere Tavsiyeler

Spor salonlarında, genellikle bir hoca eşliğinde çeşitli egzersizler uygulanır. Bu nedenle spor salonunda ne yapacağım bilmiyorum diyenlerin endişe etmemeleri ve spor hocasının önerilerine kulak vermesi gerekmektedir. Peki ama spor salonuna gideceklere tavsiye niteliğinde bilgiler nelerdir?

İlk Kez Spor Salonuna Gideceklere Tavsiyeler
İlk Kez Spor Salonuna Gideceklere Tavsiyeler

Spor Salonuna Başlamak

Spor salonuna başlamanın pek çok nedeni bulunmakta olup daha önce de ifade edildiği gibi genellikle kişiler sistemli bir şekilde egzersiz yapmak ve fazla kilolarından kurtulmak için spor salonlarına gider ve planlı bir şekilde hareket ederek ideal kilosuna ulaşır. Spor salonuna başlamak isteyenlerin, bu merkezlerde genellikle aşağıdaki gibi sıralanabilen egzersizlerin olduğunu söyleyebiliriz:

 • Fitness
 • Pilates reformer
 • Pilates
 • Kardiyo
 • Step

Bu ve bunun gibi egzersizleri kapsayan spor dallarının çoğu spor salonunda bulunduğunu belirtmek yerinde olacaktır. Peki ama spor salonlarına ilk defa gideceklerin bilmesi gerekenler nelerdir?

Spor Salonuna Giderken Ne Giyilir?

Çeşitli nedenlerden ötürü spor salonlarına gidecek olan kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan birisi spor salonuna giderken ne giyilir olmaktadır. Spor salonlarına gidecek kişiler, yorucu egzersizler yapacağı ve rahat hareket etmesi gerektiği için spor kıyafetleri giymesi gerekmektedir. Eşofman ve tişört ya da sweetshirt, spor salonlarında en çok tercih edilen kıyafetlerden bazıları olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra kadınlar tayt ve tişört kombinini de yapabilmekte olup giyilecek kıyafetten öte, kıyafetin rahat hareket edilmesine müsaade etmesi oldukça önemlidir.

Spor Salonunda İlk Gün Neler Yapılır?

Spor salonlarında ilk gün ne yapıldığı, spora başlayacak olan kişiler tarafından merak edilen hususlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bilindiği üzere her bireyin kondisyonu farklı olmakta ve bireyin sahip olduğu kondisyonun ölçülmesi gerekmektedir. Bu nedenle spor salonunda ilk gün neler yapılır sorusu kapsamında, ilk gün spor hocasının hafif hareketler ile bireyin kondisyonunu ölçtüğünü ifade etmek olanaklıdır.

 Egzersizlerin kişiye göre planlanması, kişinin ne kadar süre egzersiz yapabileceği noktasında bir hayli önemlidir. Bu nedenle ilk günde çok ağır hareketler yapılmadığını ve spor salonu ile egzersizlere alışmak adına daha hafif hareketlerden başlandığını ifade etmek olanaklıdır.

Spor Salonunda Ne Yapacağım Bilmiyorum

Birçok insan, spor salonlarına gitme konusunda çeşitli tereddütler yaşamakta olup bu durum, spor salonlarına gitmek ve düzenli egzersiz yapmayı engellemektedir. Aslında pek çok insan, spor salonunda ne yapacağım bilmiyorum sorusu üzerinden spor salonlarında neler yapıldığını öğrenmeye çalışmaktadır.

Spor salonlarına giden kişiler ilk gün, daha önce de ifade edildiği üzere spor eğitmeni eşliğinde hafif egzersizler yapmakta ve sonraki dönemler için planlama gerçekleştirilmektedir. Egzersizler, planlı bir şekilde arttırılmakta olup bireylerin ağır egzersizleri yapmaktan çekinmesine gerek yok. Bu nedenle spor salonlarına gitmek isteyen kişiler, zamanla pek çok hareketi yapabilecek düzeye geleceğini bilerek ve tedirginliğinden arınarak gitmelidir.

Spor Salonuna Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler

Spor salonlarına yeni başlayanların kendilerini rahat hissetmeleri için şu tavsiyelerde bulunmak olanaklıdır:

 • Egzersizler sonrasında terlediğinizde klimalardan uzak durun, yoksa çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.
 • Hareketleri yaparken spor eğitmeninin tavsiyelerine uyun ve hareketleri doğru yapmaya çalışın.
 • Sürekli aynı hareketleri yapmaktan uzak durun.
 • Spor eğitmeni tarafından oluşturulan eğitim programına uymaya özen gösterin.
 • Bir diyet programınız olsun ve programa uygun şekilde hareket edin.
 • Takviye ürünlerden uzak durmaya çalışın. Bunun yerine çok daha sağlıklı besinleri tüketin.
 • Hareketler arasında dinlenmeyi ihmal etmeyin.
 • Doğru teknikler ile çalışarak yaptığınız hareketlerden maksimum fayda almaya çalışın.
 • Hareketleri yaparken sizi zorlamayacak kıyafetler giyinin.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, spor salonuna yeni başlayanlar için tavsiyeler kapsamında yer almakta olup kişilerin spor salonlarında kendilerini rahat hissetmesi için bu hususların kritik öneme sahip olduğunu ifade edebiliriz. Doğru ve etkili bir şekilde spor yapmak isteyen kişiler, spor salonlarına giderek ideal kilosuna ulaşabilmektedir.

Yazar Hakkında

SporTR

Yorum Yap