Diyet

Sporu Destekleyecek Sağlıklı Diyet Önerileri

Yazar SporTR

Sağlıklı Diyet Önerileri. Spor, kilo vermek için tek başına yeterli olmamakla birlikte sağlıklı diyet önerileri, sporu destekleyen bir yöntem olarak bilinmektedir. Bu durum birçok insanın sporu destekleyici sağlıklı diyet önerileri konusunda detaylı araştırma yapmasını mümkün kılmaktadır.

Sağlıklı diyet programları üzerinden diyet yapmak, yapılan sporun çok daha başarılı olmasını olanaklı hale getirdiği için bir beslenme uzmanı ile planlanan diyet programlarının oldukça etkili olduğunu belirtebiliriz. Bu yazıda verilen bilgiler tamamen bireylere fikir amaçlı sunulmakta olup sağlıklı diyet önerileri için bir beslenme uzmanından destek olunması çok önemlidir.

Sağlıklı Diyet Önerileri

Protein Ağırlıklı Beslenme Programı

İnsanların merak ettiği konulardan birisi, protein ağırlıklı beslenme programı kapsamında ne şekilde diyet önerileri sunulduğudur. 3 günlük protein diyet listesi örneğini genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Sağlıklı Diyet Önerileri
Sağlıklı Diyet Önerileri

1. Gün:

Sabah: 1 bardak suya limon suyu ekleyerek alkali su elde edebilir ve bunu uyanır uyanmaz içebilirsiniz.

Kahvaltı: Sivri biber, bol yeşillik, çay (şekersiz), yulaflı omlet

Öğle: Bol yeşil salata, yağsız kıyma ile hazırlanan 4 adet köfte

Ara Öğün: 100 gram yağsız yoğurt, 6 adet çiğ badem

Akşam: Bol yeşil salata, 1 kase sebze çorbası

2. Gün:

Sabah: 1 su bardağı alkali su içilmeli.

Kahvaltı: salatalık, bol yeşillik, 1 adet haşlanmış yumurta, yeşil çay, lor peyniri

Ara Öğün: 3 adet ceviz

Öğle: Bol yeşil salata, 120 gram ızgara balık

Akşam: Bol yeşil salata, bir kase mercimek çorbası.

3. Gün:

Sabah: 1 su bardağı alkali su

Kahvaltı: Çay (şekersiz), sivri biber, lor peyniri ve maydanoz ile hazırlanan omlet

Ara Öğün: Kefir ya da 1 su bardağı yağsız ayran

Öğle: Bol yeşil salata

Akşam: Izgara tavuk göğsü

Yukarıdaki gibi sıralanabilen protein ağırlıklı beslenme programı, bireylerin etkili bir şekilde kilo vermesine destek olmaktadır.

Sporcu Beslenmesi Örnek Menü

Sporcuların hangi yiyecekleri yediği, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler tarafından merak konusu olmaktadır. İşte sporcu beslenmesi örnek menü!

Kahvaltı: 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile tatlandırılan domates, yeşillik ve salatalık; 2 haşlanmış yumurta, 2 dilim kızarmış ekmek ve bir dilim peynir. Kahvaltının yanı sıra 1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu içilebilir.

Öğle Yemeği: Salata ve ızgara hindi, genellikle sporcuların öğlen yedikleri faydalı gıdalar olarak ön plana çıkmaktadır.

Akşam Yemeği: Fırında somon buğulama, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri için oldukça önemli gıdalardan biridir ve çoğu sporcu akşam yemeklerinde balık tüketir.

Yukarıdaki örnek menü, genel olarak sporcuların beslenme alışkanlıklarını anlatma konusunda oldukça başarılıdır.

Yağ Yakmak için Beslenme Programı

Bireylerin yağ yakabilmesi için beslenme programlarını düzenlemesi oldukça önemlidir. Bu durum, birçok kimse tarafından farkına varıldığı için yağ yakmak için beslenme programı konusunda detaylı araştırma yapılmaktadır. Bireylerin günlük kalori ihtiyaçları belirlendikten sonra bu ihtiyaçlara uygun bir şekilde beslenme programı oluşturulabilir. Kalori ihtiyacının yanı sıra kişinin yaşı cinsiyeti vb. parametreler de çok önemlidir.

Yak yakmak isteyen kişilerin gün içerisinde belirlenen miktarda su içmesi gerekmekte olup su içmek metabolizmanın hızlı çalışmasına destek olmaktadır. Bunun yanı sıra işlenmiş ürünler, tatlandırıcı ve şekerden uzak durulması ve doğal besinlerin tüketilmesi, yağ yakma konusunda bireylerin işlerine yarayacaktır.

Uzman bir diyetisyen tarafından yağ yakmak için beslenme programı oluşturulurken protein, karbonhidrat vb. hususlara önem verilir. Bunların içerisinde bulunduğu diyet programları oluşturulur ve kişinin programa uygun bir şekilde beslenmesi onun kısa sürede yağ yakmasını olanaklı hale getirir.

Fitness Beslenme Programı Kadın

Birçok kadın tarafından merak edilen hususlardan biri de fitness beslenme programı kadın olarak bilinmektedir. Bu konuda aşağıdaki gibi sıralama yapmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz:

Kahvaltı için Seçenekler:

 • Üç adet haşlanmış yumurta ve peynir
 • Elma ve sebzeli omlet
 • Yulaf ezmesi, yumurta ve sebze

Öğlen Yemeği için Seçenekler:

 • Bulgur, hindi, salata
 • Brokoli, pirinç, yağsız tavuk
 • Somon ve haşlanmış sebze

Ara Öğün için Alternatifler:

 • Ev yapımı meyve salatası
 • Bir dilim fıstık ezmeli ekmek
 • Ev yapımı kuru üzümlü bar
 • Ev yapımı meyveli yoğurt

Akşam Yemeği için Seçenekler:

 • Salata, yoğurt, ızgara biftek
 • Mantar sote, yoğurt, yağsız tavuk
 • Et, yoğurt ve salata

Yukarıdaki örnek, fitness beslenme programı kadın kapsamında yer almakta ve fitness yapan kadınların çok daha sağlıklı bir şekilde kilo vermesine destek olmaktadır.

Yazar Hakkında

SporTR

Yorum Yap