Kilo Alma

Sağlıklı Kilo Almak için 10 İpucu

Yazar SporTR

Temelde genetik nedenlerden ötürü birçok insan, kilo alma konusunda çeşitli sıkıntılar yaşamakta ve sağlıklı kilo almak için yapılması gerekenleri detaylı bir şekilde araştırmaktadır. Zayıf olmak her ne kadar pek çok insanın hayallerini süslese de aslında ideal kiloda olamamak, oldukça sıkıntılı durumlardan birisidir.

Sağlıklı Kilo Almak

Kilo alamayan insanların bir kısmı, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen sorunlarla baş başa kalır:

 • Bağırsak sistemindeki bozukluklar
 • Genetik nedenler
 • Tiroit bezlerinin normalden fazla çalışması
 • Yeme bozukluğu sorunları
 • Stres
 • Aşırı fiziksel aktivite

Yukarıdaki gibi sıralanabilen nedenlerin her biri, bazı kimselerin kilo alamamalarına sebebiyet verdiği için aslında normalden fazla zayıf olmak da sağlık açısından çeşitli sorunlar oluşturmaktadır. Peki ama çok zayıfım kilo almak istiyorum diyenler, hangi yöntemleri kullanabilir? İşte sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenler için 10 ipucu!

1. Spor Yaparak Kilo Almak

Sağlıklı bir şekilde kilo alınabilmesi için etkili yöntemlerden ilki hiç şüphesiz ki spor yapmaktadır. Spor, insanların fazla kilolarından kurtulmasına yardımcı olduğu gibi sağlıklı bir şekilde ideal kiloya ulaşmasını da sağlamaktadır. Kilo almak için oldukça fazla yemek yiyecek bir kişi, biçimsiz bir göbeğe sahip olabilir. Bunun önlenebilmesi adına çeşitli egzersizler yapılması ve kilonun sağlıklı bir şekilde alınmasının sağlanması gerekmektedir. Spor yaparak kilo almak, ideal kilonun çok altında olan kişilerin göz ardı etmemesi gereken kilo alma yöntemlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Sağlıklı Kilo Almak
Sağlıklı Kilo Almak

2. Kilo Alma Diyeti

Kilo almak için etkili yöntemlerden bir diğeri de kilo alam diyetine başvurmaktır. Yeterli miktarda karbonhidrat, protein ve yağ depolanmasını olanaklı hale getiren kilo alma diyeti ile kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo alınabilmektedir.

3. Yağsız Kitle için Ağırlık Çalışma

Kişilerin yağsız kitlelere ulaşabilmesi için ağırlık çalışması oldukça önemlidir. Çünkü kilo almak için yapılan çalışmalar, kişilerin yağ birikimi sorunları ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Yağsız kitle oluşması için çeşitli deadlifts, squats, presses gibi egzersizler yapılabilir.

4. Güne Başlarken Kefir İçmek

Bireylerin sağlıklı bir şekilde kilo alması adına sıvı tüketimini arttırması gerekmekte olup güne kefirle başlanması oldukça önemlidir. Denenmiş kilo alma yöntemleri kapsamında bulunan sıvı tüketimi, kilo almaya yardımcı olmaktadır. Uyanır uyanmaz bir su bardağı sade kefir içebilir, bu sayede yağlardan arınarak kilo alma şansı elde edebilirsiniz.

5. Gün İçerisinde Öğün Atlamamak

Gün içerisinde öğün atlamak, kesinlikle tavsiye edilmeyen eylemlerden birisidir. Özellikle kilo almak isteyen kişilerin gün içerisinde öğün atlamamaları gerekir. Bunun için kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin her gün benzer saatlerde yenilmesi oldukça önemlidir ve sağlıklı bir şekilde kilo alımına destek olmaktadır. 1 haftada 7 kilo almak, 8 kilo almak vb. konularda birçok insan çeşitli sorular sormakta ve gün içerisinde öğün atlamamaları gerektiğini fark etmektedir. Akşam yemeklerinde özellikle, yemek yemeye ana yemek ile başlanması tavsiye edilen hususlardan birisidir.

6. Günlük Protein Miktarını Tamamlamak

Günlük protein miktarının tamamlanması, sağlıklı bir şekilde kilo alınması noktasında oldukça önemli hususlardan bir diğeri olarak bilinmektedir. Bir kişi eğer 45 kg ise günde 60 gram protein almak durumundadır. Günlük protein alımı noktasında yardımcı olan yiyecekler şu şekildedir:

 • Peynir
 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Kefir
 • Tavuk
 • Balık

Bu ve bunun gibi gıdaların her biri, kişilerin günlük almaları gereken protein miktarını olumlu bir şekilde etkilediği için kilo almak için ne yemeliyim sorusu kapsamında bu gıdalara öncelik vermesi gerekmektedir.

7. Az Yemek

Yemeklerde patates benzeri nişastalı ürünler seçilmeli olup bireylerin öğünler arası bir şeyler yememesi oldukça önemlidir. Çünkü fazla yemek, insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkiler. Bu nedenle karbonhidrat oranı yüksek yiyecekler yiyin fakat abartılı yemekten kaçının.

8. Bol Bol Sebze, Meyve ve Et Tüketiminde Bulunmak

Sebze, meyve ve et tüketiminin bol bol tüketilmesi, sağlıklı bir şekilde kilo alınması noktasında kritik öneme sahiptir. Kilo almak için ne yemeliyim sorusu kapsamında bireylerin sebze, meyve et tüketimine ağırlık vermesi gerekmektedir.

9. Kilo Aldıracak Besinlerin Tüketilmesi

Kilo alımını destekleyen besinler, genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Ton balığı
 • Yumurta
 • Tereyağı
 • Kepekli ekmek
 • Yumurta
 • Peynir

Bu ve bunun gibi gıdaları yiyebilir ve sağlıklı bir şekilde kilo alma şansı elde edebilirsiniz.

10. Yeme Alışkanlığı Kazanmak

Doğru besinlerin tüketilmesi ile birlikte sindirim sistemi çok daha efektif bir şekilde çalışır. Yemeklerden sonra, bireylerin kahve ve çay tüketiminden kaçınması gerekmekte olup bu husus bir hayli önemlidir. Denenmiş kilo alma yöntemleri kapsamında yeme alışkanlığı edinebilir ve bu sayede kısa sürede ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

SporTR

Yorum Yap