Diyet

Sağlıklı Kilo Verdiren Diyetler

Yazar SporTR

Sağlıklı Kilo Verdiren Diyetler. Kilo vermek ve zayıflamak hemen herkesin hayali olsa da sağlıklı bir kilo kaybı için doğru ve etkili diyetlerin tercih edilmesi gerekir. Etkili bir kilo verme süreci düzenli beslenmeden geçtiği gibi aynı zamanda tercih edilecek olan diyet türünün kişiye uygun niteliklere sahip olmasıyla ilgilidir. Dolayısıyla kiloya göre diyet listesi tercihinde bulunmak ya da diğer tüm zayıflama taleplerine uygun nitelikler sunan diyet listelerine yönelim göstermek adına hemen her diyet çeşidi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Günümüzde uzman diyetisyenler ve hekimler tarafından geliştirilmiş ve standardize edilmiş pek çok diyet olduğu gibi herkesin kendisine en uygun diyeti keşfedebilmesi adına sağlıklı ve kalıcı nitelikleriyle ön plana çıkan diyetlerden bazıları şu şekildedir:

Sağlıklı Kilo Verdiren Diyetler

İsveç Diyeti

İsveç Diyeti, günümüzde en çok tercih edilen diyet çeşitlerinin başında gelir. Oldukça etkili sonuçların alınmasına yönelik bir işlevi bulunan bu diyetin tercih edilmesi halinde belli başlı durumlara dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. 13 günlük diyet süresinin aşılmaması gereken İsveç Diyeti, bu süre içerisinde 7 ile 10 kilo arasında sağlıklı bir kilo kaybı vadeder.

Paleo Diyeti

Sağlıklı diyet listeleri arasında yoğun bir biçimde tartışılan Paleo Diyet, günümüzde çok sık tercih ediliyor olsa da önemli düzeyde riskler barındırır. Dolayısıyla bu diyetin de yine İsveç Diyeti gibi kurallarına uygun bir biçimde yapılması gerekmektedir. İşlenmiş gıdalardan tamamen uzak bir beslenme düzeninin sağlanması gereken Paleo Diyeti, belirlenen sürelerden daha yüksek miktarda yapılmamalıdır.

GAPS Diyeti

GAPS Diyeti, kesinlik bir uzman diyetisyen tarafından önerilerek yapılması gereken diyetler arasındadır. Diyetisyen onaylı diyet listesi mahiyetine sahip olan GAPS Diyeti, güne limonlu suyla başlamak üzerine kurulmuştur. Et tüketiminin minimalize edildiği bu diyette karbonhidratlar ve vitaminler büyük oranda sebze ağırlıklı gıdalardan ve kemik suyundan alınmaktadır.

Sağlıklı Kilo Verdiren Diyetler
Sağlıklı Kilo Verdiren Diyetler

Vegan Diyeti

Vegan Diyet, bilineceği üzere sadece bir diyet türü değildir. Genel anlamda bir yaşam tarzı veya hayat felsefesi olarak kabul edilen Vegan Diyet; et, tavuk ya da balık ürünleri tüketmemekten çok daha fazlasını içermektedir. Hayvansal hiçbir gıdanın beslenme düzeninde yer almaması gereken bu diyette tamamen bitkisel ürünler kullanılmalıdır.

Detoks Diyeti

Daha çok ödem atma ya da vücudun toksinlerden arınması amacıyla tercih edilen Detoks Diyeti, toplamda 6 farklı öğüne ev sahipliği yapmaktadır. Sağlıklı diyet listeleri kapsamında özel listelere de ev sahipliği yapan bu diyette günlük olarak 2 litre su kesinlikle tüketilmelidir. Her bir günün 6 öğünü ise 3 ana ve 3 ara olacak şekilde dizayn edilmelidir.

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Günlük karbonhidrat alımını son derece sınırlı seviyeye çeken Düşük Karbonhidrat Diyeti, günde en fazla 20 ile 150 gram karbonhidrat alınmasına yönelik dizayn edilmiştir. Diyetin sahip olduğu en temel amaç vücudun karbonhidrat yerine yağ yakmasının sağlanmasıdır. Dolayısıyla öncelik karbonhidratların yakılması olduğunda bu diyeti yapan kimselerin sınırsız düzeyde yağ ve protein alabilmesi mümkündür. Bu diyeti sağlıklı diyet listeleri kapsamında değerlendirmek adına çok fazla spekülasyon olduğu da belirtilmelidir.

Candida Diyeti

Tamamen sağlıklı diyet listeleri içeren Candida Diyeti, özellikle alkol alımından uzak durulmasını gerektirir. Glütenli ürünlerin de kesinlikle tüketilmemesi gereken bu diyette aynı zamanda süt ürünlerinin de beslenme listesine girmesine izin verilmez. Şeker oranı son derece az olan meyveler, glütensiz doğal besinler ve nişasta olmayan sebzelerin Candida Diyeti kapsamında beslenme listesinde kendisine yer bulması gerekmektedir.

Dukan Diyeti

8 ile 10 hafta arasında 15 kiloya kadar sağlıklı bir zayıflama şansı sunan Dukan Diyeti, 4 farklı aşamadan oluşmaktadır. Uzun süreli bir diyet olmasına karşın kalıcı ve sağlıklı nitelikleriyle oldukça dikkat çekçidir. Diyeti oluşturan 4 aşamanın 2’si sağlıklı bir şekilde kilo kaybının gerçekleşmesi sürecini kapsarken geri kalan 2 aşama ise tamamen korunma amacıyla vücudun genel sağlığının muhafaza edilmesi üzerine kurgulanmıştır.

Lahana Diyeti

Adından da anlaşılacağı üzere Lahana Diyeti tamamen lahana üzerine dizayn edilmiştir. Lahana ağırlıklı beslenmenin olduğu bu diyetin tercih edilmesi halinde diyet sürelerine özen gösterilmesi gerekir. Yalnızca 7 günlük bir süreci kapsaması gereken Lahana Diyeti sonrasında 15 gün kadar ara verilmesi ve vücudun dinlenmesi gerekir.

Yazar Hakkında

SporTR

Yorum Yap